FAQ 8/2019 – časť I
1. Obec plánuje rekonštrukciu miestnych komunikácií. rekonštrukcia prispieva k miestnemu ekonomickému rozvoju a napája sa na hlavnú komunikáciu. Avšak obec plánuje zrekonštruovať dva rôzne miestne komunikácie v rámci jedného projektu. Je táto investícia v rámci jedného projektu oprávnená?
Odpoveď: áno, je oprávnená
2. Zasielame otázku v rámci Podopatrenia 7.4 Aktivita 1: V rámci aktivity 1 sú oprávnené investície súvisiace s vytváraním podmienok pre trávenie voľného času vrátane príslušnej infraštruktúry - aj výstavba detského ihriska. Otázka: Je možné zrealizovať výstavbu detského ihriska aj v areáli Materskej školy za predpokladu, že je areál Materskej školy voľne prístupný?
Odpoveď: je asi treba zodpovedať či sa obmedzenia na verejný priestranstvo uvedené pri 7.2 sa týkajú aj 7.4, lebo na toto ešte nikto neodpovedal. Definovanie verejných priestranstiev sa týkalo podopatrenia 7.2 – aktivita 3 (tam sa to vyslovene definovalo vo FAQ, že školské areály nie sú verejným priestranstvom a taktiež detské ihrisko nie je drobný mobiliár oprávnený v rámci 7.2, aktivita 3 – je to iné podopatrenie, iný projekt), školskému areálu nepomôže ani jeho definovanie vo VZN.
V prípade, že to je podopatrenie 7.4 tam podobná definícia nie je resp. obmedzenie, tam sa spomína len výstavba detského ihriska, citujem z PRV: investície súvisiace s vytváraním podmienok pre trávenie voľného času vrátane príslušnej infraštruktúry – napr. výstavba/rekonštrukcia/modernizácia športovísk a detských ihrísk, amfiteátrov, investície do rekonštrukcie nevyužívaných objektov v obci pre komunitnú/spolkovú činnosť vrátane rekonštrukcie existujúcich kultúrnych domov. Ak je to obecný pozemok môže ho postaviť kde potrebuje. Tou podmienkou, že je ihrisko voľne dostupné sa myslelo skôr to, že projekty so 100 % mierou podpory majú slúžiť verejnosti voľne dostupné, bez poplatku a pod.
Odpoveď: v podopatrení 7.2 je správne zadefinovaná oprávnenosť ihrísk, školské priestranstvá nie sú oprávnené ani cez aktivitu 7.4. Nevieme si predstaviť, že počas dňa, súbežne s chodom škôlky a využívaním priestorov detského ihriska v areáli škôlky, by bol umožnený voľný vstup občanom obce, čo by porušovalo prevádzkový poriadok škôlky ako aj hygienické predpisy. To isté sa týka aj školy. Zároveň upozorňujem, že obce majú možnosť požiadať o podporu z iných operačných programov, ako aj IROPu, kde by dochádzalo k prieniku oprávnených výdavkov.
3. Obec plánuje v rámci op. 7.2 rekonštrukciu MK, ktorej súčasťou bude aj rekonštrukcia odvodňovacieho kanála. Na rekonštrukciu je vypracovaná projektová dokumentácia, kde je stavba rozdelená na SO1 (rekonštrukcia cesty) a SO2 (vybudovanie kanála). Z MAS plánujú žiadať len na rekonštrukciu cesty. Na cestu bude vystavené stavebné povolenie a na odvodňovací kanál vodoprávne povolenie. Je potrebné, aby obec mala k podaniu ŽoNFP obidve povolenia? Alebo stačí len povolenie k investícii financovanej z MAS, teda cesty?
Odpoveď: postačuje jedno vyjadrenie – stavebné povolenie k ceste, ale pri vyplatení ŽoP musia byť zrealizované obe SO.
4. Obec chce rekonštruovať MK, ktorá vedie po pozemkoch, ktoré nie sú v celej dĺžke v jej vlastníctve. Úsek, ktorý nevlastní chce riešiť dlhodobou nájomnou zmluvou. Na akú dlhú dobu by mala byť uzatvorená nájomná zmluva?
Odpoveď: dĺžku dlhodobého prenájmu si určujú zmluvné strany. Spravidla sa zmluvy o dlhodobom prenájme uzatvárajú na minimálne 5 rokov.
5. Ako má postupovať obec ak má temer ukončené VO, je pred podpisom zmluvy s víťazom a vo výzve obstarávateľ nezohľadnil sociálny aspekt (VO začalo vo februári 2019). Stačí, ak do zmluvy s víťazom zakomponuje formuláciu o zmysle Metodiky „ak bude dodávateľ potrebovať navýšiť kapacity pre realizáciu danej zákazky, je podmienkou aby na realizáciu predmetnej aktivity zamestnal osoby dlhodobo nezamestnané v mieste realizácie zákazky“?
Odpoveď: V zmysle Príručky pre prijímateľa nenávratného finančného príspevku z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 pre opatrenie 19. Podpora na miestny rozvoj v rámci iniciatívy LEADER kapitola 6.9.8 Uplatňovanie sociálneho aspektu pri verejnom obstarávaní: „Ako jeden z nástrojov, ktoré majú prispieť k inklúzii marginalizovaných skupín obyvateľstva, je uplatnenie sociálneho aspektu pri
verejnom obstarávaní. V súvislosti s uvedeným je v PRV v rámci implementácie stratégii CLLD pre opatrenie 7 určená ako podmienka oprávnenosti (výberové kritérium pri podopatreniach 7.2, 7.4, 7.5., 7.6) povinnosť uplatňovať sociálny aspekt pri verejnom obstarávaní. Žiadateľ v rámci vyhlásenej výzvy na predkladanie ŽoNFP na implementáciu stratégie CLLD/prijímateľ sa pri uplatňovaní sociálneho aspektu pri VO riadi: Metodickým pokynom pri zadávaní zákaziek na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác a na poskytnutie služieb pri uplatňovaní sociálneho aspektu pri verejnom obstarávaní pre Program rozvoja vidieka Slovenskej republiky 2014 – 2020 (Príloha č. 16A). Metodický pokyn uvádza „Verejný obstarávateľ môže vyžadovať osobitné podmienky plnenia zmluvy (tzv. doložky plnenia zmluvy) týkajúce sa sociálnych hľadísk za predpokladu, že ich uviedol v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania alebo v súťažných podkladoch, súvisia s plnením zákazky a sú v súlade legislatívou EÚ a SR“. Verejný obstarávateľ si mal napr. určiť v rámci súťažných podkladov osobitné podmienky plnenia zmluvy v zmysle § 42 ods. 12 ZVO (požiadavky týkajúce sa sociálnych hľadísk). Verejný obstarávateľ postupuje pri uzavretí zmluvy v súlade s § 56 ZVO t.j. Uzavretá zmluva, rámcová dohoda alebo koncesná zmluva nesmie byť v rozpore so súťažnými podkladmi alebo koncesnou dokumentáciou a s ponukou predloženou úspešným uchádzačom alebo uchádzačmi.
6. Je oprávnený výdaj na výstavbu prístreškov na kontajnery v obci v rámci 7.2 a súčasne na rekonštrukciu mostíka? MAS má v stratégii v rámci 7.2 aktivitu č. 1 výstavba rekonštrukcia MK...a 2. zlepšenie vzhľadu obci?
Odpoveď: z otázky nevieme o aký mostík sa konkrétne jedná a zároveň nevieme, či žiadateľ chce prístrešok na kontajner realizovať ako samostatnú aktivitu alebo ako súčasť verejného priestranstva. Prosíme MAS aby lepšie formulovali/špecifikovali otázky.
Aktivita 1: Výstavba a rekonštrukcia miestnych komunikácií, lávok, mostov, chodníkov a záchytných parkovísk, autobusových zastávok.
Pre túto aktivitu sú teda oprávnené nasledovné investície: miestne komunikácie v dedinách, vidiecke cesty a chodníky (cesty a chodníky aj vrátane parkovísk), parkoviská, priekopy, trativody, odvodňovacie potrubia a rigoly (len ak sú súčasťou popri realizovanej ceste, resp. chodníku), cestné mosty (z ocele, betónu alebo z iného materiálu) spolu s nadjazdami a príjazdami, pešie mosty (lávky pre peších), autobusové prístrešky (autobusové zastávky).
Aktivita 2: Zlepšenie vzhľadu obcí – úprava a tvorba verejných priestranstiev, námestí, parkov a pod. Za oprávnené výdavky v rámci aktivity je považovaný aj tzv. mobiliár (drobný architektonický prvok), ktorý dotvára realizovaný priestor v rámci realizovanej investície uvedenej v aktivite a zároveň je súčasťou realizovanej oblasti/územia/plochy.
Za mobiliár/drobný architektonický prvok sa v rámci aktivity 3 považuje napr.:
lavička, odpadkový kôš,
kontajner na zeleň/kvetináč,
informačné plochy/tabule/vitríny (napr. názvu námestia/parku, umiestnenie mapy obce/okolia/kultúrnych pamiatok a pod.),
smerníky a ukazovatele (napr. ku kultúrnej pamiatke, k historickej budove, múzeu, pamätnej izbe, a pod.),
stojan a/alebo prístrešky na bicykle,
bariéry,
zábrany vjazdu,
ochranné mreže (napr. na koreň/kmeň stromov),
hodiny,
fontánka na pitnú vodu/výpustný stojan na pitnú vodu.
Jedná sa o dve rôzne aktivity, ktoré nie je možné kombinovať v rámci jednej ŽoNFP.
7. Súčasťou súťažných podkladov k stavebným prácam bude technická projektová dokumentácia. Tá bude spracovaná napr. na chodník. Chodník bude naprojektovaný ako bezbariérový. Dá sa to považovať za splnennú podmienku sociálneho aspektu vo VO? PPA: Nie
FAQ 8/2019 – časť II
1. MAS Dukla o.z. má v opatreniach 7.2 a 7.4 potrebné znížiť v merateľných ukazovateľoch celkovú cieľovú hodnotu z 30 podporených obcí na 25 podporených obcí v opatrení 7.2 a z 27 podporených obcí na 24 podporených obcí v opatrení 7.4. Je to možné urobiť v aktualizácií stratégie?
Odpoveď: Uvedená zmena bude možná až na základe strednodobého hodnotenia a následnej aktualizácie stratégie CLLD spolu z uvedením dôvodu zníženia merateľného ukazovateľa.
2. Zvýšenie bezpečnosti v obci - osadenie kamier a nového osvetlenia na ulici. Je táto aktivita oprávnená v rámci opatrenia 7.4 MAS?
Odpoveď: kamerový systém v obci je oprávnený náklad, verejné osvetlenie nie je oprávnený náklad
3. Veľmi pekne Vás prosím o urgentnú odpoveď, potrebnú pre všetkých našich žiadateľov o NFP a pre potrebu projektovej dokumentácie.
Ide o dve hodnotiace kritériá, a to:
1. Projekt súvisí aj s ekonomickým rozvojom alebo projekt kombinuje viacero akcií vytvárajúcich konkrétne podmienky pre ekonomický rozvoj vidieckych obcí (t.z. napr., že podporené investície budú mať pozitívny vplyv na zamestnanosť, rozvoj podnikania a pod.), za predpokladu súladu ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia a racionálneho využitia prírodných zdrojov alebo projekt obsahuje aj prvky zelenej infraštruktúry
2. Projekt rieši aj uľahčenie prístupu marginalizovaných skupín (vrátane marginalizovaných rómskych komunít) alebo súčasťou projektu je aj zelená infraštruktúra.
V oboch sa spomína zelená infraštruktúra, ktorej prechádza slovo ALEBO. Preto potrebujeme vedieť či musí/nemusí byť súčasťou projektu zelená infraštruktúra. Ak musí byť súčasťou projektu, tak či môže byť realizovaná z vlastných zdrojov alebo musí byť súčasťou oprávnených výdavkov? Nakoľko sa toto nikde neuvádza.
Odpoveď: Hodnotiace (bodovacie) kritéria si stanovila MAS a preto musí vedieť ako dané kritéria vyhodnotiť.
V rámci prílohy 6B pri podopatreniach 7.2,7.4,7.5 je uvedená „podmienka oprávnenosti výdavkov – Výdavky na hmotné a nehmotné investície, ktoré sú v súlade s podporovanými činnosťami v rámci podopatrenia, vrátane výdavkov na začlenenie prvkov zelenej infraštruktúry – náklady na následné "ozelenenie" objektov a ich začlenenie do zelenej infraštruktúry obce“.
A v prípade, že musí byť súčasťou projektu zelená infraštruktúra, či musí byť uvedená aj v technickej správe projektovej dokumentácie alebo ju stačí opísať v projekte realizácie.
Odpoveď: Zelená infraštruktúra musí byť uvedená aj v technickej správe projektovej dokumentácie.
4. Je v rámci podopatrenia 7.5 možný nákup požičiavacieho zariadenia na bicykle vrátane bicyklov na rekreačné účely? Obec by bola žiadateľom aj prevádzkovateľom tohto zariadenia. Bicykle by boli požičiavané na základe vratnej zálohy a minimálneho poplatku (napr. 1€ za bicykel), ktorý by pokrýval čiastočne náklady. Obec by z toho nemala zisk, možno malú stratu.
Odpoveď: ÁNO, ak projekt negeneruje zisk
5. V rámci 7.2 revitalizácie verejného priestranstva sú oprávnené nasledovné položky?
Prístrešok (súčasť stavby, pevne spojené so zemou)
Pódium (súčasť stavby, pevne spojené so zemou)
Osvetlenie súvisiace iba s predmetom projektu vrátane elektroinštalácií
Kamera napojená na obecný kamerový systém, ktorá monitoruje iba predmet projektu – oprávnené len v rámci podopatrenia 7.4
Odpoveď: Otázka je nejednoznačná, je potrebné ju rozdeliť podľa špecifických aktivít, nedá sa jednoznačne odpovedať.
6. Aktualizácia výzvy
záujemcovia o dotácie z výziev MAS majú problémy s projektantmi, rozpočtármi, dovolenkujúcimi pracovníkmi stavebných úradov - nedokážu dodržať termín odovzdávania ZONFP kvôli VO. Problémy majú aj poľnohospodári aj obce. Preštudovali sme si príručku pre žiadateľa ohľadom zrušenia výzvy. U nás nastal problém, že sme omylom vyhlásili výzvu o deň neskôr, ako bol termín. Môžeme na základe tohto zrušiť výzvy - sťaby autoremedúrou?
Zrušená výzva sa nejako administruje, alebo je možné bezprostredne po jej zrušení vyhlásiť ďalšiu? Novú by sme predĺžili cca o mesiac, to by sa stihli záujemcovia pripraviť.
Odpoveď: Nižšie uvedený text bude upravený aj v najbližšej aktualizácii Príručky pre prijímateľa LEADER.
V prípade, objektívnych príčin (problém s termínom verejného obstarávania/obstarávania) je MAS oprávnená vykonať zmenu vyhlásenej výzvy v časti „časový harmonogram trvania výzvy“ v prílohe č. 3C, bod 1.2, pričom v popise zmeny a zdôvodnení uvedie nasledovné znenie:
„Touto aktualizáciou č...... (MAS uvedie číslo aktualizácie, napr.: aktualizácia č.1) MAS (uvedie sa názov) v súlade s ustanovením § 17 ods. 6 zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov mení výzvu spôsobom, ktorým nedochádza k podstatnej zmene podmienok poskytnutia príspevku. Dôvodom je vytvorenie dostatočného časového priestoru pre žiadateľov z hľadiska procesu doručovania povinných príloh k žiadosti o NFP. Aktualizáciou sa v texte výzvy v časti 1. 2 Dĺžka trvania a typ výzvy upravuje dátum uzavretia výzvy. Dokumenty zverejnené v rámci predmetnej výzvy zostávajú platné v pôvodnom znení. Aktualizácia a zmeny z nej vyplývajúce sú účinné odo dňa zverejnenia na webovom sídle MAS, t. j. od (MAS uvedie dátum zverejnenia). Zmeny vykonané aktualizáciou sa vzťahujú na všetky ŽoNFP predložené v rámci tejto výzvy na predkladanie ŽoNFP. MAS je zároveň povinná s aktualizáciou príslušnej výzvy zverejniť na svojom webovom sídle OZNÁMENIE O AKTUALIZÁCII VÝZVY NA PREDKLADANIE ŽoNFP (viď text v odvolávke č. 3).
A zároveň je MAS povinná pri zmene Výzvy dodržať ustanovenia Príručky pre prijímateľa LEADER, kapitola 8.2.3.1, ods.4.
ITMS personálna matica
1. Ako vkladať podnikateľské subjekty a občianske združenia do systému ITMS2014+ pri aktualizácii personálnej matice v jednotlivých orgánoch MAS? Bude občiansky sektor a podnikateľský sektor zastúpený iba konkrétnou osobou? v tom prípade potrebujeme od týchto osôb osobné údaje.
Odpoveď: Áno, tak ako uvádzate, podnikateľské subjekty a občiansky sektor musia byť zastúpené konkrétnou osobou, rovnako ako vo formulári personálnej matice, ktorá je prílohou stratégie CLLD. Subjekty sa zaregistrujú do ITMS2014+ cez ŽOAK – DataCentrum.
2. pri nahadzovaní zásupcov verejnéného sektoru - obce - mi vypisuje že ide o akciovú spoločnosť (problém je OZ MAS LEV: obce Baldovce, Vyšné Repaše, obec Lúčka zase je napísané Obecný úrad (neplatné)
Odpoveď: odporúčame riešiť jednotlivými obcami priamo cez DataCentrum, ktoré vytváralo jednotlivé kontá pre subjekty
3. nahadzovanie podnikateľský sektor a združenia - ak člen nesúhlasí, aby mal priradený itms identifikátor? nechce podať žiadosť o aktiváciu konta - ako to máme poriešiť, nebolo by možné ich priradit cez ICO ako sme FO cez datum narodenia
Odpoveď : odpoveď viď bod 1
4. aktuálne ako sa vypisujú personálne matice - zoznam členov je najaktuálnejší (s rešpektovaním všetkých prihlášok a odhlášok) ku dňu vypĺňania matice?
Odpoveď: do ITMS2014+ vkladáte (vypisujete) aktuálne zloženie členov personálnej matice. Nie je efektívne dohrávať všetky zmeny spätne, ak ich MAS priebežne zasielala v písomnej forme PPA, resp. uložila v spise stratégie v ITMS2014+.
FAQ - Opatrenie 7 (júl 2019)
1. Opatrenie 7.2, Aktivita 4: Výstavba, rekonštrukcia a údržba odvodňovacích kanálov, prehlbovanie existujúcich obecných studní. Je oprávnená celková rekonštrukcia existujúcich obecných studní, alebo len ich prehlbovanie?
Odpoveď: Nie je oprávnená ich celková rekonštrukcia existujúcich obecných studní, ale iba ich prehlbovanie.
2. Opatrenie 7.2, Aktivita 3: Je oprávnené oplotenie cintorína, ak je cintorín definovaný ako verejné priestranstvo?
Odpoveď: Ak je cintorín definovaný ako verejné priestranstvo, tak je to oprávnené.
3. Opatrenie 7.2, Aktivita 1: Je oprávnené budovanie parkoviska pred denným centrom? Alebo sú oprávnené len záchytné parkoviská
Odpoveď: Záleží ako bude špecifikované dané parkovisko, ak ako záchytné a nie len pre návštevníkov denného centra, tak je to oprávnené, ak len pre návštevníkov centra je to neoprávnené.
3. Rekonštrukcia chodníka v obci - aktivita č. 1, op. 7.2
Odpoveď: Áno
4. Spevnené plochy - okolie domu smútku (spevnené plochy pred vstupom do budovy a parkovisko) - aktivita č. 2 op. 7.4
Odpoveď: Áno
5. Výstavba chodníka (2x 60m) v areáli cintorína - aktivita č. 1, op. 7.2 Avšak na časť cintorína je ťarcha s tým, že ale stavbu môže realizovať žiadateľ, nemá však ani nájomnú zmluvu - čo v takomto prípade musí predložiť k vysporiadaniu majetkových vzťahov?
Odpoveď: Nie
6.rekonštrukcia parkoviska pri hlavnej ceste a autobusovej zastávky v obci - aktivita č. 1, op. 7.2.
Odpoveď: Áno
7. rekonštrukcia chodníka v školskom areáli - aktivita č. 1, op. 7.2
Odpoveď: Áno
8. výstavba oddychovej zóny - športoviska/multifunkčného + detské ihrisko + ozelenenie areálu - aktivita č. 1 - op. 7.4.
Odpoveď: Áno
Usmernenie oddelenia metodiky k problematickým otázkam za podopatrenie 7.4, výzva 22/PRV/2017 z PRV SR 2014 - 2020
FAQ
Otázka: Aktivita 5: Obec Horné Štitáre
V aktivite 5 robia rekonštrukciu šatní a sociálnych zariadení TJ H. Štitáre. Robia zateplenie.
Dá sa toto chápať ako investícia do miestnych služieb (napr. na futbalovom štadióne sa môžu diať rôzne kultúrno-spoločenské akcie obce, športové akcie v obci, ktoré slúžia pre občanov)?
Žiadateľ bude realizovať jednu hlavnú aktivitu – Stavebné úpravy obecných budov vrátane zvýšenia podielu využívania OZE.
Oprávnený typ aktivity: 5 Investície do miestnych služieb – Investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie.
Predmet prekladaného projektu žiadateľa – stavebné práce týkajúce sa stavebných úprav objektov OFK zvyšujúce energetickú efektívnosť a podiel využívania OZE – bol zadefinovaný v súlade s identifikovanou potrebou žiadateľa – zlepšenie dostupnosti základných služieb vo vidieckej oblasti – obce horné Štitáte.
Odpoveď:
- výdavky sú zadefinované v zlej aktivite, podľa popisu spadajú do aktivity 1. V zmysle zadefinovanej aktivity1 sú rekonštrukcie sociálnych zariadení a šatní športoviska oprávnené, v prípade že ich využívanie súvisí s trávením voľného času.
Investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie sú oprávnené v rámci aktivity 5. Investície do využívania OZE a do úspor energie sú oprávnené, len pokiaľ sú tieto investície súčasťou iných investícií v rámci operácie (projektu) tohto podopatrenia. Projekt v rámci aktivity 5 musí byť primárne zameraný na OZE. Výdavky spojené s úsporou energie (zateplenie budovy) musia byť spojené s investíciami využívania OZE
Otázka: Aktivita 2: Obec Silická Jablonica
Predmetom projektu je len výsadba stromčekov, kríkov, v okolí domu smútku. Osadenie gabiónov. To znamená, že dom smútku vôbec nerobia, robia iba úpravu jeho okolia.
Je to vôbec oprávnené, keď nerobia dom smútku ako taký?
Odpoveď: Úprava okolia ako takého bez rekonštrukcie domu smútku nespadá do aktivity 2, danej výzvy. Tieto výdavky si žiadateľ mohol zrealizovať cez podopatrenie 7.2 aktivita 3.
Otázka: Aktivita 2: Obec Michal na Ostrove
Predmetom projektu je rekonštrukcia domu smútku v hodnote 33 476,19 EUR. Avšak ešte robia aj vybudovanie oplotenia v hodnote 59 112,85 EUR. To znamená, že nie je asi priorita dom smútku, lebo je v nižšej hodnote ako oplotenie cintorína.
Odpoveď: Vybudovanie oplotenia nepatrí medzi oprávnené výdavky, v súlade s odpoveďami, ktoré sa poskytovali už v prvej vyhlásenej výzve k podopatreniu 7.4 a PPA musí zostať konzistentná v odpovediach.
Projekt musí byť primárne zameraný na investície do zariadenia ako prístavba, prestavba, rekonštrukcia a modernizácia existujúcich domov smútku.
Otázka: Aktivita 2: Obec Kožuchov
Rekonštrukcia domu smútku – 70 543,33 EUR. Realizácia oplotenia v sume 35 392,10 EUR. Sadové úpravy v sume 834,56 EUR.
Odpoveď: Rekonštrukcia domu smútku a sadové úpravy sú v zmysle výzvy oprávneným výdavkom. Oplotenie patrí k neoprávneným výdavkom, v súlade s odpoveďami, ktoré sa poskytovali už v prvej vyhlásenej výzve k podopatreniu 7.4 a PPA musí zostať konzistentná v odpovediach.
Otázka: Aktivita 2: Obec Slanské Nové Mesto
Projekt rieši okrem rekonštrukcie domu smútku aj:
- vybudovanie bočného plotu vedľa domu smútku so stĺpikmi a pletivom v dĺžke 40 m
- odstránenie plotu medzi cestou a cintorínom. Vybudovanie nového plotu – betónový ozdobný s betónovými stĺpikmi v dĺžke 80 m, s posuvnými vrátami pre nákladné auto so šírkou 5,0 m a výškou 1,5 až 1,8 m. Pri vstupe na cintorín sa navrhuje otváracia kovaná železná brána so šírkou 4,0 m.
Odpoveď: Oplotenie patrí k neoprávneným výdavkom, v súlade s odpoveďami, ktoré sa poskytovali už v prvej vyhlásenej výzve k podopatreniu 7.4 a PPA musí zostať konzistentná v odpovediach. Výdavky na cintoríny (dlhodobé uskladňovanie pozostalých – urnový háj) a s tým poskytované služby a ďalšie úkony sú oprávneným výdavkom v zmysle výzvy 7.2 a nie sú oprávneným výdavkom v 7.4.
Otázka: Aktivita 2: Obec Lúč na Ostrove majú podaný projekt v rámci 7.4.2 na rekonštrukciu dvoch domov smútku. Je to obec s jedným starostom. Obec pozostáva z dvoch častí – Malej Lúče a Veľkej Lúče, z ktorých každá má cintorín s domom smútku. Idú rekonštruovať oba domy smútku, na ktoré sú úplne identické rozpočty. Je to podľa výzvy v poriadku?
Odpoveď: Výzva neurčuje počet objektov podliehajúcich rekonštrukcií, výdavky na rekonštrukciu dvoch domov smútku považujeme za oprávnené.
Otázka: Obec Malý Kamenec
Víťazný uchádzač, ktorý bude dodávateľom predmetu predloženého projektu, tak ešte pred samotným vyhlásením VO urobil pre obec tzv. podklady k zisteniu predpokladanej hodnoty zákazky. Následne sa prihlásil aj do VO a toto VO vyhral.
Otázka znie, či sa nejedná o konflikt záujmov.
Odpoveď:
Stanovisko ku konfliktu záujmov – pokiaľ víťazný uchádzač, resp. poskytovateľ cenovej ponuky v rámci prieskumu trhu nebol členom tímu obstarávateľa, resp. inak zainteresovanou osobou v rámci obstarávania, kde by bol projektant alebo spoločnosť evidovaná v mandátnych zmluvách, ORSR, FOAFe, atď. nejedná sa o konflikt záujmov. Je potrebné to však preveriť.
Z položenej otázky č. 7 v zozname nie je jasné, či by mohlo ísť o prepojenie. Z takto formulovanej otázky vyzerá, že by sa mohlo jednať o konflikt záujmov. Treba uvedenú situáciu preveriť
Otázka: Obec Bellova Ves
Majú oplotenie v rámci rozpočtu asi za 8 – 10 tis EUR (porozhadzované položky) a tiež malé parkovisko – je to tiež v rámci rozpočtu.
Ako to chcú realizovať?
Odpoveď: oplotenie patrí k neoprávneným výdavkom, v súlade s odpoveďami, ktoré sa poskytovali už v prvej vyhlásenej výzve k podopatreniu 7.4 a PPA musí zostať konzistentná v odpovediach. Ak je parkovisko súčasťou domu smútku z jednej jeho obvodovej strany je to oprávnený výdavok, iné typy parkovísk boli oprávnené v podopatrení 7.2.
Otázka: Chcem sa spýtať, čo v prípade, ak súčasťou projektu, aktivita č. 2, sú iba spevnené plochy a oplotenie. S domom smútku nebudú nič robiť. V prípade, ak by bolo z toho niečo oprávnené, uzná sa im to tomto prípade, keďže nemajú žiadnu investíciu súvisiacu s rekonštrukciou a modernizáciou samotného domu smútku?
Odpoveď: Všetky činnosti musia súvisieť s rekonštrukciou domu smútku. Oplotenie patrí k neoprávneným výdavkom.
Otázka: Obec Rybky
O 1. Názov žiadosti : Rekonštrukcia domu smútku a úprava jeho okolia na cintoríne v obci Rybky
- sám sebe vydal Ohlásenie s Oznámením
Odpoveď:
- Podľa § 117 ods. 1 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (ďalej len „stavebný zákon“), stavebným úradom je obec. V rámci preneseného výkonu štátnej správy zabezpečovaného obcami ako stavebnými úradmi koná a rozhoduje obec na prvom stupni. Na určenie iného stavebného úradu za podmienok ustanovených v § 119 stavebného zákona je príslušný okresný úrad v sídle kraja, prípadne ministerstvo v prípadoch § 119 ods. 2 stavebného zákona. Podľa § 119 ods. 3 stavebného zákona, ak je na konanie príslušná obec, ako stavebný úrad a je zároveň navrhovateľom, stavebníkom alebo vlastníkom stavby, alebo žiadateľom o povolenie terénnych úprav, prác alebo zariadení, ktoré sú predmetom konania, okresný úrad v sídle kraja určí, ktorý stavebný úrad vykoná konanie a vydá rozhodnutie.
O 2. V podstate rieši celý cintorín, na dome smútku ide robiť len novú fasádu, pričom chce vymeniť všetky chodníky na cintoríne a spraviť po celom cintoríne osvetlenie a taktiež meniť vstupné brány. Tie chodníky sú aj priamo pri dome smútku, lemujú ho niektoré, ostatné sú po cintoríne.
O 3. Projektovú dokumentáciu ako aj výzvu zverejnenú vo Vestníku na UVO má s názvom „Modernizácia cintorína“
O 4. Celé VO je robené pod názvom „Modernizácia cintorína“, dokonca aj podpísaná zmluva.
Odpoveď 2, 3, 4: Medzi oprávnené výdavky spadajú investície týkajúce sa domu smútku (nová fasáda). Ostatné investície týkajúce sa cintorína sú neoprávnenými výdavkami, nakoľko boli oprávnené v 7.2. Pod pojmom „okolie Domu smútku“ sa myslia len pozemky prislúchajúce domu smútku, ktoré sa využívajú na poskytovanie služieb domu smútku alebo služby s nimi súvisiace, okrem pozemkov slúžiacich na dlhodobé uchovávanie pozostalých (t.z. cintoríny, urnové háje, ...).
Otázka: Obec Holiša – aktivita 5
Rekonštrukcia budovy na kultúrne, spoločenské a športové využitie – chcú rekonštruovať pôvodnú studňu, vybudovať žumpu a podzemnú požiarnu nádrž.
Odpoveď: Z otázky vyplýva nesprávne zaradenie investícií do aktivity, pokiaľ sa jedná o investíciu zaradenú do aktivity 5, výdavky sú neoprávnené
Otázka: Obec Slopná
V rámci 7.4.5 rieši projekt s názvom „Obecný úrad – kultúrny dom, zníženie energ. náročnosti Slopná“. V predloženom liste vlastníctva v časti Stavby súhlasí popisné číslo (59) podľa adresy obecného úradu s parcelným číslom (144/2) podľa situačného výkresu v PD. Kód druhu stavby je uvedený 10, čo je rodinný dom. Obec Slopná figuruje na LV ako vlastník v spoluvlastníckom podiele 1/1. Preverením cez google mapu ide určite o obecný úrad s kultúrnym domom.
Odpoveď: Odporúčame preklasifikovať RD na obecný úrad s kultúrnym domom. Investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie sú oprávnené, len pokiaľ sú tieto investície súčasťou iných investícií v rámci operácie (projektu) tohto podopatrenia. Projekt v rámci aktivity 5 musí byť primárne zameraný na OZE
Otázka: Aktivita 5 – OZE: stačí len zateplenie, má tam byť aj kúrenie, čerpadlo?
Odpoveď: Samotné zateplenie nie je postačujúce, je potrebné spojiť zateplenie s inštaláciou malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov OZE, napr. tepelné čerpadlá s príslušenstvom, slnečné kolektory a iné, v takomto prípade považujeme za investície v aktivite 5 za oprávnené . Investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie sú oprávnené, len pokiaľ sú tieto investície súčasťou iných investícií v rámci operácie (projektu) tohto podopatrenia. Projekt v rámci aktivity 5 musí byť primárne zameraný na OZE
Otázka: Môže obec uzatvoriť zmluvu s firmou , ktorá nie je zapísaná v Registri partnerov verejného sektora?
Odpoveď: V zmysle §11 ods. 1 zákona 345/2015 Z.z. VO/O nesmie verejný obstarávateľ/obstarávateľ uzavrieť zmluvu, koncesnú zmluvu alebo rámcovú dohodu s uchádzačom alebo uchádzačmi, ktorí majú povinnosť zapisovať sa do RVPS a nie sú zapísaní v RPVS, alebo ktorých subdodávatelia al. subdodávatelia podľa osobitného predpisu, kt. majú povinnosť zapisovať sa do RPVS a nie sú zapísaní v RPVS. V zmysle odporúčania UVO v rámci Koordinačného výboru pre VO, by sme ich mali vyzvať, aby sa doregistrovali.
Otázka: Definícia aktivita 4 – podnikateľská činnosť – zrekonštruuje sa budova, kde bude kaderníctvo, kvetinárstvo, trhovisko, reštaurácie.
Odpoveď: V rámci aktivity 4 popísané investície patria k oprávneným výdavkom. Obec môže danú zrekonštruovanú nehnuteľnosť bezodplatne prenajímať miestnym podnikateľským subjektov a tým podporovať podnikateľskú činnosť a predaj miestnych produktov a pod.
Otázka: V rámci aktivity 2 robí obec rekonštrukciu domu smútku. Avšak okrem stavebných prác má v stavebnom rozpočte zahrnuté aj napr. takéto položky: ozvučenie v hodnote 1500 €, sedes – kňaz, atyp 850 €, lavica – atyp 7 ks – spolu 5600 €, obetný stôl – atyp 800 €, Ambona – atyp 500 €, pult pre organ – atyp 500€, vozík na rakvu 1600 €. Vo výzve je uvedené, že oprávnené sú investície zamerané na zriadenie nových, prístavba, prestavba, rekonštrukcia a modernizácia existujúcich domov smútku vrátane ich okolia. Podľa môjho názoru sa jedná už o zariadenie domu smútku, t.j. jedná sa o hnuteľný majetok, prípadne nejaké zriaďovacie predmety, teoreticky povedané jedná sa o technické a technologické vybavenie. Podľa môjho názoru by to malo byť považované za neoprávnené výdavky, pretože to nespadá do žiadnej z aktivít – stavebnej činnosti, ktoré je možno realizovať v aktivite 2.
Odpoveď: Zariadenie, ktoré je pevne zabudované/primontované a nie je rýchlo opotrebiteľné, je oprávneným výdavkom. To znamená, že ozvučenie je oprávneným výdavkom, vozík na rakvu, lavica neoprávnené výdavky.
Otázka: V rámci aktivity 5 máme uvedené, že oprávnené sú investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie – len ako súčasť investícií do miestnych služieb. Chcem sa preto opýtať, či v rámci aktivity 5 musí byť prioritne projekt zameraný na investíciu do OZE, to znamená, že predmetom projektu sú výdavky do OZE a až následne sekundárne môže robiť napr. aj zateplenie stavieb/budov. To znamená, že ak nerobí žiadnu investíciu do OZE, t.j. nemá ani jeden výdavok na to zameraný, tak samotné zateplenie budovy, ktorá súvisí len s úsporou energie, t.j. znižuje sa jej energetická náročnosť, tak sa jedná o neoprávnený projekt v rámci aktivity 5?
Či v rámci aktivity 5 môžu žiadatelia robiť len samotné zateplenie budov, ktoré súvisí len s úsporou energie a nie s OZE?
Odpoveď: Samotné zateplenie nie je postačujúce, je potrebné spojiť zateplenie s inštaláciou malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov OZE, napr. tepelné čerpadlá s príslušenstvom, slnečné kolektory, kotol na biomasu vrátane rozvodov a vykurovacích telies, a iné, v takomto prípade považuje investície v aktivite 5 za oprávnené.
V prípade rekonštrukcie interiéru, napr. výmena toaliet, podláh ako takých, investície patria do neoprávnených výdavkov. V prípade, že ide o interiérové zásahy, ktorými sa zníži energetická náročnosť budovy (napr. zateplenie podláh, vnútorných stien, nové radiátory, ...) výdavok je oprávnený za predpokladu, že je súčasťou do investície využívanie obnoviteľných zdrojov OZE v zmysle prvého odseku.
Investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie sú oprávnené, len pokiaľ sú tieto investície súčasťou iných investícií v rámci operácie (projektu) tohto podopatrenia (aktivita 1).
V rámci aktivity 5 sú oprávnené investície primárne zamerané na OZE vrátane investícií spojených s úsporou energie (napr. zateplenie) objektov miestnych služieb.
Kompletné rekonštrukcie objektov miestnych služieb (investície, ktoré neprispievajú k úspore energie) spolu s OZE nie sú v rámci tejto aktivity oprávnené.
Def.: Obnoviteľné zdroje energie (OZE) sú také zdroje, ktoré sa prirodzene obnovujú v priebehu ich využívania. Konkrétne ide o slnečné žiarenie a z toho odvodenú veternú energiu a vodnú energiu, ďalej o energiu prílivu, geotermálnu energiu, biomasu, atď. Technológie obnoviteľných zdrojov energie zahŕňajú slnečnú energiu, energiu vetra, energiu vody, biomasu a napokon v doprave biopalivá.
Otázka: Môžeme považovať v rámci aktivity 2 za oprávnený výdavok napr. Urnový háj (Columbárium)?
Odpoveď: Výdavky na cintoríny (dlhodobé uskladňovanie pozostalých – urnový háj) a s tým poskytované služby a ďalšie úkony sú oprávneným výdavkom v zmysle výzvy 7.2 a nie sú oprávneným výdavkom v 7.4
Pod pojmom „okolie Domu smútku“ definovaná v aktivite č.2 sa myslia len pozemky prislúchajúce domu smútku, ktoré sa využívajú na poskytovanie služieb domu smútku alebo služby s nimi súvisiace, okrem pozemkov slúžiacich na dlhodobé uchovávanie pozostalých (t.z. cintoríny, urnové háje, ...).
Otázka: Obec Jablonov nad Turňou – majú dažďovú kanalizáciu za 23 000 € (pri dome smútku sa do zeme zakopávajú 2,5 kubíkové nádrže, zámerom je robiť asi 100 m nový rigol popri ceste, preč z cintorína). Celkový rozpočet je 106 000 €. Je to oprávnené?
Odpoveď: Investícia do kanalizácie na dažďovú vodu, prípadne investícia na splaškovú kanalizáciu, je oprávneným výdavkom do najbližšieho vpustu do splaškovej kanalizácie, odvádzanie dažďovej vody do najbližšieho vpustu do dažďovej kanalizácie, prípadne do najbližšieho rigolu na odvádzanie dažďovej vody za predpokladu, že súčasťou realizácie projektu je aj samotný dom smútku.
Otázka: Vo výzve v bode 2.7 Splnenie podmienok ustanovených v osobitných predpisoch, je v bode 2.7.5 uvedené:
Žiadateľ ako verejný obstarávateľ, ktorý je povinný postupovať v zmysle § 11 odseku 1 Zákona č. 345/2015 z 18. novembra 2015 o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov účinným od 18.04.2016, nesmie uzavrieť zmluvu, koncesnú zmluvu alebo rámcovú dohodu s uchádzačom alebo uchádzačmi, ktorí majú povinnosť zapisovať sa do registra partnerov verejného sektora a nie sú zapísaní v registri partnerov verejného sektora alebo ktorých subdodávatelia alebo subdodávatelia podľa osobitného predpisu, ktorí majú povinnosť zapisovať s do registra partnerov verejného sektora a nie sú zapísaní v registri partnerov verejného sektora.
To znamená, že uvedená je jedna z podmienok výzvy, ktorú by mal žiadateľ spĺňať. Vieme, že v prípade podopatrenia 7.4 sú žiadateľmi obce, ktoré podľa zákona nemusia byť zapísané v registri partnerov verejného sektora. Ale tá podmienka je uvedená tak, že z nej vyplýva, že obec (v tomto prípade je obec podľa zákona o VO definovaná ako verejný obstarávateľ)nemôže uzavrieť zmluvu s dodávateľom, keď ten dodávateľ nie je v registri partnerov verejného sektora.
Otázka je, či je potrebné overovať dodávateľov pre obce, či sú zapísaní v RPVS a samozrejme aj dátum zápisu tohto dodávateľa, pretože už v čase podpisu zmluvy so starostom mal byť dodávateľ zapísaný v RPVS?
Odpoveď: V zmysle § 11 ods. 1 zákona 345/2015 Z.z. VO/O nesmie verejný obstarávateľ/obstarávateľ uzavrieť zmluvu, koncesnú zmluvu alebo rámcovú dohodu s uchádzačom alebo uchádzačmi, ktorí majú povinnosť zapisovať sa do RPVS a nie sú zapísaní v RPVS, alebo ktorých subdodávatelia al. subdodávatelia podľa osobitného predpisu, ktorí majú povinnosť zapisovať sa do RPVS a nie sú zapísaní v RPVS.
V zmysle odporúčania UVO v rámci Koordinačného výboru pre VO, by sme ich mali vyzvať, aby sa doregistrovali.
Otázky a odpovede k podopatreniu 7.4 zverejnené k 11.07.2017
Otázka: V rámci aktuálnej výzvy c. 22/PRV/2017, konkrétne v rámci Aktivity c.1, kde sa okrem iného píše: ...... investície súvisiace s vytváraním podmienok pre trávenie voľného času vrátane príslušnej infraštruktúry – napr. výstavba/rekonštrukcia/modernizácia športovísk a detských ihrísk...... , môžeme považovať za oprávnený projekt rekonštrukcie sociálnych zariadení a šatní futbalového štadiónu v obci? asi chýba vo Vašej odpovedi slovo "oprávnené", no poprosím zároveň o doplnenie odpovede: Mame to chápať tak, že keď hráči obecného futbalového klubu využívajú šatne a hygienické zaradenia počas súťažných futbalových zápasov, tak je to oprávnená investícia?
Odpoveď: V zmysle znenia aktivity 1 „investície súvisiace s vytváraním podmienok pre trávenie voľného času vrátane príslušnej infraštruktúry – napr. výstavba/rekonštrukcia/modernizácia športovísk a detských ihrísk, amfiteátrov, investície do rekonštrukcie nevyužívaných objektov v obci pre komunitnú/spolkovú činnosť vrátane rekonštrukcie existujúcich kultúrnych domov“ sú rekonštrukcie sociálnych zariadení a šatni futbalového štadiónu v prípade, že ich využívanie je súvisiace s trávením voľného času. Áno ide o oprávnenú investíciu v prípade, že ich využívanie je súvisiace s trávením voľného času.
Otázka: V rámci PRV, konkrétne výzvy 7.4 vyhlásenej 31.5.2017 je oprávneným nákladom aj výdavok na externý manažment - externé riadenie projektu - a ak je/nie je, z čoho to vyplýva?
Odpoveď: výdavky na externý manažment nie sú v rámci výzvy pre podopatrenie 7.4 oprávnené. Uvedené výdavky nie sú zaradené v bode 2.3.1 výzvy.
Otázka: Pokiaľ má obec/mesto podanú žiadosť na výzvu 7.2, je oprávnená zapojiť sa súčasne do výzvy 7.4 (PRV) a následne si podať žiadosť aj k tejto výzve?
Odpoveď: Obec môže predložiť ŽoNFP v rámci výzvy pre podopatrenie 7.4, aj keď má podanú žiadosť na výzvu 7.2.
Otázka: Môže sa obec/mesto v rámci výzvy 7.4 zapojiť do viacerých projektov – napr. do 2 rôznych aktivít súčasne?
Odpoveď: Žiadateľ v rámci tejto výzvy podáva ŽoNFP vždy výhradne na konkrétnu aktivitu 1 až 6. Žiadateľ môže v rámci tejto výzvy podať maximálne 2 ŽoNFP, z toho maximálne 1 ŽoNFP za aktivitu 1, maximálne 1 ŽoNFP za jednu z aktivít 2 až 5, maximálne 1 ŽoNFP za aktivitu 6.
Otázka: Je v rámci tejto výzvy oprávnený aj nákup traktora príp. iného dopravného prostriedku na upevnenie radlice pre zimnú údržbu miestnych komunikácií resp. zametacej kefy pre čistenie chodníkov a ciest
(napr. http://kobit.sk/produkty/samozberne_zametace/zametace_chodnikove/sz_k2_ladog), alebo sa jedná len o nákup radlice resp. zametacej kefy a pod. ?
Odpoveď: V rámci výzvy sú oprávnené investície súvisiace so zvýšením bezpečnosti t.j. nákup prídavných zariadení na komunálnu techniku na čistenie, údržbu zelene a zimnú údržbu ciest/miestnych komunikácií a chodníkov (malé zariadenia). Prídavné zariadenie sa pripája k dopravnému prostriedku a malé zariadenie sa definuje ako technika fungujúca na báze malých nakladačov (výkon medzi 20 až 60kW).
Otázka: Je možné do oprávnených výdavkov zahrnúť SAMOSTATNÚ modernizáciu verejného osvetlenia, alebo či musí byť spomínaná aktivita súčasťou projektu realizácie montáže kamerových systémov?
Odpoveď: V rámci výzvy nie je možné realizovať samostatnú modernizáciu verejného osvetlenia.
Otázka: Pod oprávnenú aktivitu 1. výzvy 7.4. pod "rekonštrukciou existujúcich kultúrnych domov" sa rozumie ako oprávnená aj prístavba a nadstavba kultúrnych domov?
Odpoveď: Prístavba a nadstavba kultúrnych domov nie je oprávnená.
Otázka: Môže sa obec uchádzať o podporu, z aktivity č. 1, ak má nevyužívanú budovu v obci a prerobili by ju na budovu kde by sa stretávali dôchodcovia?
Odpoveď: V rámci aktivity 1 sú oprávnené investície súvisiace s vytváraním podmienok pre trávenie voľného času vrátane príslušnej infraštruktúry – napr. výstavba/rekonštrukcia/modernizácia športovísk a detských ihrísk, amfiteátrov, investície do rekonštrukcie nevyužívaných objektov v obci pre komunitnú/spolkovú činnosť vrátane rekonštrukcie existujúcich kultúrnych domov.
Otázka: Aj materské školy patria do aktivity č.1?
Odpoveď: Materské školy patria do aktivity č. 5 - investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie – len ako súčasť investícií do miestnych služieb. Za miestne služby považujú len služby spojené so spolkovou činnosťou v rámci komunitných centier, služby spojené s kultúrou v rámci kultúrnych domov, služby spojené s poskytovaním samosprávnych činností v rámci obecných úradov, služby spojené s predškolskou výchovou v rámci materských škôlok a služieb spojených so športom v rámci obecných športových hál a telocviční.
Otázka: V aktivite č.6 je uvedená komunálna technika pre zimnú údržbu, letnú údržbu. Čo všetko sa týmto myslí, aj malé traktory s ratrákmi na odhŕňanie chodníkov a ciest prístupových v malých obciach ktoré majú podhorský ráz, strihače zelene, padajúce konáre, alebo ako to je myslené....napr. i kosenie trávy?
Odpoveď: V rámci aktivity 6 je oprávnený nákup prídavných zariadení na komunálnu techniku na čistenie, údržbu zelene a zimnú údržbu ciest/miestnych komunikácií a chodníkov (malé zariadenia).
Otázka: Žiadateľ nie je v likvidácii (netýka sa fyzických osôb uvedených v § 2 odseku 2 písmena b), d) zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník); nie je voči nemu vedené konkurzné konanie; nie je v konkurze, v reštrukturalizácii a nebol voči nemu zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku a neporušil v predchádzajúcich 3 rokoch zákaz nelegálneho zamestnávania.
§ 8a ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v priebehu trvania zmluvy o poskytnutí NFP táto skutočnosť podlieha oznamovacej povinnosti prijímateľa voči poskytovateľovi."
Ja, ako starostka obce som „zdedila“ po mojom predchodcovi porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania. No a moja prosba na Vás je v zmysle toho, či sa do projektu zapojiť, ak je možnosť, že v prípade úspešnosti by zmluva bola uzavretá v roku 2018 a v priebehu trvania zmluvy by od tohto porušenia 3 roky uplynuli.
Odpoveď: Podmienky poskytnutia príspevku musí žiadateľ spĺňať v čase predloženia ŽoNFP.
Otázka: Je nájom budovy, prípadne priestorov oprávneným výdavkom?
Odpoveď: Nájom budovy, prípadne priestorov nie je oprávneným výdavkom
Otázka: Je možné v rámci projektu odkúpiť nehnuteľnosť?
Odpoveď: Výdavky na obstaranie nehnuteľného majetku nie sú oprávneným výdavkom
Otázka: Je výstavba bytov v odkúpenej budove považovaná za podnikateľskú činnosť podľa výzvy na podopatrenie 7.4, Aktivita 4?
Odpoveď: Výstavba bytov nie je oprávneným výdavkom.
Otázka: Vo výzve sa v opise zamerania jednotlivých aktivít objavuje pojem ""rekonštrukcia"". Stavebný zákon nepozná pojem rekonštrukcia - teda ani neexistuje presná, legislatívne podložená definícia tohto pojmu. Môžete prosím definovať, čo presne sa v danej výzve rozumie pod pojmom ""rekonštrukcia"" ? (aké stavebné úkony, úpravy, činnosti - v akom rozsahu...a podobne)
Odpoveď: V zmysle slovníka cudzích slov, ako aj krátkeho slovníka slovenského jazyka, rekonštrukcia znamená obnovenie predchádzajúceho stavu. V nadväznosti na uvedené rekonštrukciu v 7.4 definujeme ako:
„Rekonštrukcia predstavuje také stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby. Ide o taký zásah do majetku, ktorý má za následok zmenu jeho použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo zmenu technických parametrov, pričom za zmenu technických parametrov sa nepovažuje použitie iného materiálu s porovnateľnými vlastnosťami.“ Nadstavba a ani prístavba do definície nespadajú a nie sú oprávnené výdavky 7.4. v prípadoch, kde sa hovorí len rekonštrukcií, ako je tomu napr. v aktivite 1.
Otázka: investície do využívania OZE vrátane investícií spojenými s úsporou energie – len ako súčasť investícií do miestnych služieb. Za miestne služby považujú len služby spojené so spolkovou činnosťou v rámci komunitných centier, služby spojené s kultúrou v rámci kultúrnych domov, služby spojené s poskytovaním samosprávnych činností v rámci obecných úradov, služby spojené s predškolskou výchovou v rámci materských škôlok a služieb spojených so športom v rámci obecných športových hál a telocviční.
Z vyššie uvedeného podľa môjho názoru nie je oprávnená rekonštrukcia celej materskej školy ako taká. Ide len o investície – napr. nákup kotla na spaľovanie drevoštiepky. Alebo ako je to myslené? Čo všetko sa z tejto činnosti dá financovať?
Odpoveď: V rámci aktivity 5 sú oprávnené investície primárne zamerané na OZE vrátane investícií spojených s úsporou energie (napr. zateplenie) objektov miestnych služieb.
Kompletné rekonštrukcie objektov miestnych služieb (investície, ktoré neprispievajú k úspore energie) spolu s OZE nie sú v rámci tejto aktivity oprávnené.
Otázka: Obec podala ŽoNFP v r. 2016 a výzva bola zrušená, teda obec začala realizáciu stavebných prác projektu a teraz sa chce znova zapojiť do vyhlásenej výzvy. Sú začaté stavebné práce projektu oprávneným výdavkom vo výzve 22/PRV/2017? V zmysle zverejnenej výzvy, kapitola 2.2 Oprávnenosť aktivít realizácie projektu sa začaté stavebné práce neuvádzajú, takže si myslím, že to nie je oprávnené?
Odpoveď: "Príručka pre žiadateľa kapitola 4 - VŠEOBECNÉ ZÁSADY OPRÁVNENOSTI VÝDAVKOV ods. 2 hovorí: „V zmysle čl. 65 ods. 2 nariadenia 1303/2013 výdavok je oprávnený na príspevok z PRV, ak vznikol prijímateľovi a bol zaplatený medzi dátumom predloženia PRV Komisii alebo od 1. januára 2014, podľa toho, ktorý dátum nastal skôr, a 31. decembrom 2023. Okrem toho, výdavky sú oprávnené na príspevok z EPFRV vtedy, keď PPA príslušnú pomoc skutočne vyplatila v období od 1. januára 2014 do 31. decembra 2023. V súlade s čl. 60 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1305/2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom EPFRV a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005, s výnimkou všeobecných nákladov vymedzených v článku 45 ods. 2 písm. c) uvedeného nariadenia, sa za oprávnené budú považovať iba výdavky príjemcov pomoci, ktoré vznikli po predložení ŽoNFP na PPA resp. MAS, v zmysle Výzvy na predkladanie ŽoNFP vyhlásených PPA alebo MAS pre dané opatrenie resp. podopatrenie podľa zákona o EŠIF. Tento odsek neplatí pre operácie technickej pomoci a na všeobecné náklady vymedzené v článku 45 ods. 2 písm. c) nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1305/2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom EPFRV a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005.“ Podľa ods. 4 Príručky: „Príspevok sa neposkytne na operácie, ktoré sa fyzicky skončili alebo úplne realizovali ešte pred predložením ŽoNFP prijímateľom bez ohľadu na to, či prijímateľ uhradil všetky súvisiace platby (čl. 65 ods. 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013).“
Otázka: Obec rieši rekonštrukciu celej administratívnej budovy (OcÚ, kultúrny dom) formou zateplenia a novej fasády, v časti ktorej sa nachádza aj prevádzka pošty. Môže obec vyčleniť náklady prislúchajúce k tomuto malému priestoru pošty (materiál na zateplenie, fasáda a pod.) ako neoprávnené výdavky v rámci komplexného projektu?
Odpoveď: Áno obec môže v rámci projektu vyčleniť náklady prislúchajúce k priestoru pošty ako neoprávnené výdavky.
Otázka: Obec má pripravený projekt na výstavbu multifunkčného ihriska, ktorý chce aktuálne doplniť aj o zelenú infraštruktúru. Ak táto nie je v pôvodnej projektovej dokumentácii a obec je chce uhradiť z vlastných zdrojov, postačuje opis zelenej infraštruktúry v textovej časti projektu a vyčlenenie príslušných výdavkov do neoprávnených resp. „z vlastných zdrojov“? Môže si v takomto prípade obec uplatniť body za zelenú infraštruktúru projektu?
Odpoveď: Výdavky na zelenú infraštruktúru musia byť súčasťou oprávnených výdavkov ŽoNFP.
Otázka: Musia byť športové ihriská presne určených štandardných rozmerov alebo je možné rozmery prispôsobiť napr. veľkosti obecného pozemku?
Odpoveď: Rozmery je možné prispôsobiť na rozmer pozemku. V Rámci výzvy 22/PRV/2017 nie sú stanovené povinné rozmery športovísk.
Otázka: Môže byť pri rekonštrukcii kultúrneho domu zrealizovaná aj jeho prístavba, ktorá by slúžila ako dom smútku? Obec má iba 115 obyvateľov.
Odpoveď: Môžu byť aktivity rekonštrukcia kultúrneho domu a prístavba domu smútky riešene prostredníctvom dvoch ŽoNFP – 1. ŽoNFP – rekonštrukcia kultúrneho domu a 2. ŽoNFP – prístavba domu smútku.
Otázka: Je potrebné mať ukončené VO? Alebo je potrebný iba prieskum trhu?
Odpoveď: v závislosti na použitej metóde a postupe verejného obstarávania je žiadateľ povinný predložiť kompletnú dokumentáciu, vzťahujúcu sa na verejné obstarávanie, ktorá tvorí súčasť povinných príloh, uvedených vo formulári ŽoNFP, v časti „C Povinné prílohy projektu pri podaní žiadosti“.
Otázka: Dobrý deň, poprosím V ás o odpoveď na otázku či v rámci výzvy 22/PRV/2017 je oprávneným žiadateľom obec do 1000 obyvateľov, ktorá chce podať žiadosť v rámci aktivity 1 a rekonštruovať kultúrny dom, ktorý je súčasťou obecného úradu. Na LV je uvedená nehnuteľnosť evidovaná len ako „obecný úrad“.
Odpoveď: áno, obec je oprávneným žiadateľom.
Otázka: V rámci výzvy 22/PRV/2017 sú jednou z oprávnených aktivít – aktivita 1 „investície súvisiace s vytváraním podmienok pre trávenie voľného času vrátane príslušnej infraštruktúry – napr. výstavba/rekonštrukcia/modernizácia športovísk a detských ihrísk..atď“.
Môže byť za príslušnú infraštruktúru považovaná napr. výstavba alebo rekonštrukcia cestnej komunikácie (cesty, chodníka, cyklotrasy, parkoviska a pod.) vedúcej napr. k ihrisku, k športovisku, resp. inému objektu v obci, ktorý sa bude realizovať v rámci projektu?
Odpoveď: Uvedené aktivity sú nie sú v rámci podopatrenia 7.4 oprávnené.
Otázka: Môžete, prosím, uviesť príklady „príslušnej infraštruktúry“, ktoré budú ako súčasť projektu považované za oprávnenú aktivitu?
Odpoveď: Oprávnené výdavky v rámci príslušnej infraštruktúry napr. prípojky, zelená infraštruktúry, spevnené plochy, chodníky v rámci areálu.
Otázka: Aktivita 2 „investície zamerané na zriadenie nových, prístavba, prestavba, rekonštrukcia a modernizácia existujúcich domov smútku vrátane ich okolia“. Môže byť za „okolie domu smútku“ považovaná napr. výstavba alebo rekonštrukcia cestnej komunikácie (cesty, chodníka, parkoviska a pod). vedúcej k domu smútku? Alebo sa okolím myslí skôr údržba zelene? Môžete, prosím, uviesť príklady „okolia domu smútku“, ktoré budú ako súčasť projektu považované za oprávnené?
Odpoveď: Uvedené aktivity sú nie sú v rámci podopatrenia 7.4 oprávnené. Oprávnené výdavky v rámci príslušnej infraštruktúry napr. prípojky, zelená infraštruktúry. Projekt má byť primárne zameraný na investície do zriadenie ako prístavba, prestavba, rekonštrukcia a modernizácia existujúcich domov smútku.
Otázka: Chceli by sme si vyjasniť otázku maximálnej výšky financovania projektu. Máme záujem o rekonštrukciu domu kultúry v obci - tu ide o aktivitu č.1. (maximálna investícia je možná do výšky 150 000€), zároveň by sme uvažovali aj s inštaláciou slnečných kolektorov čo je aktivita č.5 (maximálna investícia je možná do výšky 100 000€). V zmysle pokynov musíme podať jednu žiadosť na aktivitu 1 a jednu žiadosť na aktivitu č. 5. Chápeme to správne, že ale celková maximálna investícia za obe žiadosti bude 250 000€?
V prípade, že bude schválená len žiadosť 1 na aktivitu č. 1 a žiadosť 5 nebude schválená, musíme dokončiť investíciu aj s OZE - lebo tak bude pripravená projektová dokumentácia ako aj vydané stavebné povolenie? Alebo môžeme realizovať len tú časť bez aktivity č. 5 i keď to bude uvedené v predloženom stavebnom povolení?
Odpoveď: Výška oprávnených výdavkov za aktivitu 1 a 5 nesmie v súčte presiahnuť 250 000 € za dodržania podmienok uvedených v bode 1.6 výzvy.
Každý samostatný projekt musí byť po ukončení realizácie funkčný, životaschopný a pod.
Otázka: V rámci aktivity 1 – elektroinštalácie, výmena okien, úprava fasády?
Odpoveď: Rekonštrukcia predstavuje také stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby. Ide o taký zásah do majetku, ktorý má za následok zmenu jeho použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo zmenu technických parametrov, pričom za zmenu technických parametrov sa nepovažuje použitie iného materiálu s porovnateľnými vlastnosťami.
Otázka: V rámci aktivity 2 – investície zamerané na zriadenie nových, prístavba, prestavba, do akej miery je možné rekonštruovať budovy? je možné zateplenie, výmena okien, fasáda?
Odpoveď: Áno
Otázka: V rámci aktivity 6 – nákup prídavných zariadení na komunálnu techniku na čistenie, údržbu nákup celého stroja? napríklad odhŕňač snehu, nejaké kosačky alebo malotraktory? respektíve čo sa myslí pod pojmom prídavné zariadenia? malé zariadenia majú nejaké špecifikácie?
Odpoveď: V rámci výzvy sú oprávnené investície súvisiace so zvýšením bezpečnosti t.j. nákup prídavných zariadení na komunálnu techniku na čistenie, údržbu zelene a zimnú údržbu ciest/miestnych komunikácií a chodníkov (malé zariadenia). Prídavné zariadenia sa pripája k dopravnému prostriedku a malé zariadenie sa definuje ako technika fungujúca na báze malých nakladačov (výkon medzi 20 až 60kW).
Otázka: Chceli by sme sa opýtať na výšku oprávnených výdavkov vo výzve 7.4 (konkrétne vyžltené položky). Je uvedená maximálna výška na projekt SPRÁVNE? V predošlej výzve to bolo naopak?
Odpoveď: Výška min. a max. OV na jeden projekt uvedená vo výzve je správna
Otázky a odpovede k podopatreniu 7.4
Otázka: Je možné použiť pôvodnú dokumentáciu z VO, ktorú predložili aj v rámci zrušenej výzvy 12/PRV/2015 a VO bolo vykonané po 1.12.2014? Po zrušení výzvy bolo viackrát avizované, že táto pôvodná dokumentácia bude uznaná aj v nových žiadostiach – stále platí že je možné použiť pôvodnú dokumentáciu z VO, nie?
Odpoveď: Čo sa týka výdavkov, ktoré vznikli v predchádzajúcej výzve, PPA akceptuje nasledovné a to v zmysle Príručky pre žiadateľa. Príručka pre žiadateľa kapitola 4 - VŠEOBECNÉ ZÁSADY OPRÁVNENOSTI VÝDAVKOV ods. 2 hovorí: „V zmysle čl. 65 ods. 2 nariadenia 1303/2013 výdavok je oprávnený na príspevok z PRV, ak vznikol prijímateľovi a bol zaplatený medzi dátumom predloženia PRV Komisii alebo od 1. januára 2014, podľa toho, ktorý dátum nastal skôr, a 31. decembrom 2023. Okrem toho, výdavky sú oprávnené na príspevok z EPFRV vtedy, keď PPA príslušnú pomoc skutočne vyplatila v období od 1. januára 2014 do 31. decembra 2023. V súlade s čl. 60 nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1305/2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom EPFRV a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005, s výnimkou všeobecných nákladov vymedzených v článku 45 ods. 2 písm. c) uvedeného nariadenia, sa za oprávnené budú považovať iba výdavky príjemcov pomoci, ktoré vznikli po predložení ŽoNFP na PPA resp. MAS, v zmysle Výzvy na predkladanie ŽoNFP vyhlásených PPA alebo MAS pre dané opatrenie resp. podopatrenie podľa zákona o EŠIF. Tento odsek neplatí pre
operácie technickej pomoci a na všeobecné náklady vymedzené v článku 45 ods. 2 písm. c) nariadenia EP a Rady (EÚ) č. 1305/2013 o podpore rozvoja vidieka
prostredníctvom EPFRV a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005.“ Podľa ods. 4 Príručky sa príspevok sa neposkytne „na operácie, ktoré sa fyzicky skončili alebo úplne realizovali ešte pred predložením ŽoNFP prijímateľom bez ohľadu na to, či prijímateľ uhradil všetky súvisiace platby (čl. 65 ods. 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013).“ V zmysle uvedeného PPA akceptuje pri dodržaní podmienky podľa ods. 4 Príručky
aj výdavky na prípravné práce, pod ktorými sa rozumejú výdavky na poplatky architektom, projektantom, inžinierom a konzultantom súvisiace s vypracovaním projektovej dokumentácie (max. 4%), výdavky za stavebný dozor (max. 1%).
Výdavky na prípravné práce mohli byť vynaložené aj pred predložením ŽoNFP na PPA a to v max. výške 5% z oprávnených výdavkov. napr.
oprávnené výdavky (stavebné práce) 180.000 €
projektová dokumentácia (max 4%) =0,04*180000=7.200 €
(maximálne)
stavebný dozor (max 1%) =0,01*180000=1.800 €
(maximálne)
Otázka: Čo sa myslí pod pojmom malé zariadenie v aktivite 6 a je oprávneným výdavkom?
Odpoveď: V rámci aktivity 6 „investície súvisiace so zvýšením bezpečnosti, t.j., nákup prídavných zariadení na komunálnu techniku na čistenie, údržbu zelene a zimnú údržbu ciest/miestnych komunikácií a chodníkov (malé zariadenia)“ pod pojmom malé zariadenie sa definuje technika fungujúca na báze malých nakladačov (výkon medzi 20 až 60kW), čo je v súlade s vlastným materiálom PRV a je oprávneným výdavkom.