Vytlačiť
Kategória: zaloha homepage
Návštevy: 1187

Kód projektu: NFP302050X653

Implementačná časť stratégie MAS LEV
 
Implementačná časť stratégie MAS LEV
IROP-PO5-SC511/512-2018-28 - Financovanie implementácie stratégie CLLD
 
Dopytovo- orientovaný projekt
94999 - Činnosti ostatných členských organizácií
menej rozvinuté regióny
 
 
  • Investovanie do vzdelávania, zručností a celoživotného vzdelávania
  • Ochrana životného prostredia a podpora efektívneho využívania zdrojov
  • Podpora sociálneho začlenenia a boj proti chudobe
  • Zlepšenie prístupu k informáciám a komunikačným technológiám a zlepšenie ich využívania a kvality
  • Zvýšenie konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov
Projekt je v súlade s princípom podpory rovnosti mužov a žien a nediskriminácia.
 
Priradenie k programovej štruktúre
 
Kód operačného programu / Kód prioritnej osi / Kód konkrétneho cieľa Názov operačného programu / Názov prioritnej osi / Názov konkrétneho cieľa
Integrovaný regionálny operačný program
5. Miestny rozvoj vedený komunitou
5.1.1 Zvýšenie zamestnanosti na miestnej úrovni podporou podnikania a inovácií.
5.1.2 Zlepšenie udržateľných vzťahov medzi vidieckymi rozvojovými centrami a ich zázemím vo verejných službách a vo verejných infraštruktúrach.
 
Stručný popis projektu
Stratégia bola spracovaná na báze princípov prístupu Leader/CLLD a predovšetkým s uplatnením zásady ,,zdola nahor", čo znamená, že na procese tvorby stratégie sa zúčastnili rôzne skupiny obyvateľstva na úrovni obcí, zástupcovia združení pôsobiacich na území LEVa, predstavitelia samosprávy, ktorí v spolupráci s expertmi a za použitia rôznych metód participovali na zostavovaní stratégie.
 
Strategickým cieľom je zlepšenie kvality života obyvateľov MAS LEV a rozvoj vidieckeho cestovného ruchu v území,  prostredníctvom zvyšovania atraktivity územia pre návštevníkov s tvorbou a udržaním nových pracovných príležitostí. Zachovanie krajinného rázu prostredníctvom ochrany prírody a poskytovanie kvalitnejších služieb pre spokojný život spoluobčanov.
 
Pozitívne dopady realizácie projektu na implementáciu
Priorita 1: Rozvinutý vidiecky cestovný ruch
Priorita 2:  Efektívne podnikanie na vidieku
Priorita 3: Spolupráca a integrované projekty
Priorita 4: Atraktívne prostredie pre život v obciach
MAS LEV vychádza pri implementácii projektu z realizačných skúseností z predchádzajúceho programovacieho obdobia.
Odborným garantom projektu je predseda združenia OZ MAS LEV, o. z., ktorý zabezpečuje koordináciu jednotlivých aktivít združenia. Kancelária MAS má odborné zázemie, personálne obsadenie (s požadovanou kvalifikáciou), materiálno-technické vybavenie, skúsenosti a finančné cash-flow udržateľné po celú dobu implementácie projektu (a to v prípade, že bude zabezpečené priebežné vyhodnocovanie a úhrada ŽoP zo strany RO pre IROP). 
 
Spôsob realizácie aktivít projektu
OZ MAS LEV bude vždy postupovať v zmysle relevantných dokumentov, ktorými sú Implementácia stratégie miestneho rozvoja vedeného komunitou v podmienkach IROP (Implementačný model CLLD v IROP), kde sú uvedené presné postupy MAS pre výber projektov, stanovenie harmonogramu výziev, vyhlásenie výziev na predkladanie ŽoPr, schvaľovacie procesy, administratíve a odborné hodnotenie, výber projektov odbodnými hodnotiteľmi, overenie výberu zo strany MAS až po vydanie oznámenia o schválení resp. neschválení ŽoPr. MAS v zmysle tohto implementačného modelu bude kontrolovať projekty, sledovať procesy VO, vrátane kontroly žiadosti o platbu. MAS v zmysle kapitoly 9 tohto dokumentu pristúpi rovnako aj k monitorovaniu výsledkov projektov užívateľov. 
V rámci tohto projektu sa pri samotnom spôsobe realizácie aktivít projektu OZ MAS LEV zameriava na implementačné procesy súvisiace s vyhlásením výziev, hodnotením ŽoPr a samotným výberom ŽoPr, aplikáciou povinných postupov zo systému riadenia CLLD/Leader v ich následnej aktualizácii. Podrobnejšie postupy sú riešené v internom manuáli určenom pre výberovú komisiu a odborných hodnotiteľov, ktoré k naštudovaniu pred každým hodnotením obdrží každý člen vybraný pre hodnotenie. Členovia výberovej komisie a odborní hodnotitelia sa tiež riadia vnútornými predpismi „Organizačný poriadok pre činnosť odborných hodnotiteľov“ a „Organizačný a pracovný poriadok pre výberovú komisiu“.
 
Prevádzková, finančná a technická udržateľnosť
Udržateľnosť projektu zabezpečí MAS z členských príspevkov. Vzhľadom na obmedzené zdroje stratégie sa však manažment MAS bude snažiť do územia priniesť i ďalšie finančné prostriedky cez  tzv. projekty národnej a nadnárodnej spolupráce, cez OP Kvalita životného prostredia, OP Ľudské zdroje, OP Rybné hospodárstvo, rôzne dotačné prvky najmä z VÚC PSK, či cezhraničné programy a ďalšie), tak ako to preukazujeme vykázaním finančnej pomoci za uplynulé roky u všetkých našich členov, ktorí získali zdroje na investičné aktivity a celé spektrum doplnkových, tzv. mäkkých aktivít, ktoré komplementárne dopĺňajú hlavný program. Aktuálne sa MAS LEV bude uchádzať i o prostriedky na realizáciu tzv. akčného plánu z Úradu vlády SR v rámci vyhlásenej výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v oblasti podpory reginálneho rozvoja a kontinuálne naplánovať také projekty, ktoré budú synergicky dopĺňať projektové zámery stratégie CLLD.
 
Hlavným inovatívnym prvkom stratégie je využitie známej a dlhodobo budovanej značky LEV, a to prostredníctvom produktu/programu SAFARI LEVa, ktoré vzniklo ako odozva na potrebu regiónu priviesť do územia viac turistov a návštevníkov.   Nosnou myšlienkou programu je vytvoriť priestor pre „agentúru aktívneho cestovného ruchu“,  či prekonvertovanie MAS LEV na tento typ organizácie v budúcnosti s cieľom zabezpečiť udržateľnosť vďaka detailnému poznaniu lokálnych možností, lokálneho potenciálu a spolupráce lokálnych aktérov, či zabezpečiť marketingovými nástrojmi propagáciu územia a subjektov pôsobiacich v ňom.
 
Zabezpečenie udržateľnosti:
  • ustavičná spolupráca s ostatnými subjektmi, sieťovanie
  • budovanie vzťahov so širokým okolím,
  • zabezpečenie realizácie, možnosť využitia pre ďalšie pokračovanie,
  • prostredníctvom vytvorených nových pracovných pozícií.
Komparatívne výhody verejno-súkromného partnerstva MAS LEV, o.z. pre zvládnutie riadiacich a implementačných procesov nového obdobia:
  • skúsenosti  a zručnosti manažmentu MAS  získané z pilotného projektu TP SAPARD realizovaného v rokoch 2004 – 2005 a skúsenosti z realizácie programu Leader v rokoch 2007 – 2013 na základe získaného štatútu v roku 2009 zo strany RO MPaRV SR
  • zaškolení členovia i  manažment pre účely budovania kapacít, partnerstva a riadenia MAS cez TEPA projekt a cez organizáciu EUFC, ktorá realizovala školenia pod gesciou MP SR a ďalšie získané osvedčenia členov
Možné riziká udržateľnosti projektu:
  • nerešpektovanie termínov vyhodnocovania ŽoP,
  • krátke implementačné obdobie,
  • nezáujem o finančné prostriedky alokované v oboch opatreniach z dôvodu byrokracie, resp. povinnosti dosiahnutia merateľných ukazovateľov (zamestnanie pracovníkov na pracovnú zmluvu, nemožnosť získať kvalifikovanú pracovnú silu pre zamestnanie, neochota potenciálnych pracovníkov z úradov práce nastúpiť do práce a podobne.)
  • neschopnosť žiadateľov spracovávať podklady pre nahodenie do ITMS
  • riziko zodpovednosti z uzatvorených zmlúv medzi MAS a konečnými užívateľmi
  • neschopnosť samospráv splácať v termíne členské príspevky z dôvodu udržania cash-flow
  • nedostatok finančných zdrojov – nízka absorpčná schopnosť územia v skrátenom implementačnom období
  • nedostatočná legislatívna podpora,
  • neochota najmä podnikateľských subjektov zapojiť sa do programu a spolupracovať,
  • ekonomická konjunktúra, ktorá spôsobuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v území pre konkrétne podporené projekty a podobne.
Eliminácia rizík:
  • odborná koordinácia MAS skúseným štatutárom (odborné predpoklady a skúsenosti),
  • dobrá komunikácia pracovníkov kancelárie a členov MAS, s podnikateľským sektorom.
  • Spolupráca s riadiacim orgánom
  • Komunikácia a otvorená spolupráca s ostatnými VSP/MAS na celoslovenskej úrovni pri identifikácii implementačných problémov a smerovaní spoločných požiadaviek na prípadnú nápravu na národnej úrovni.
  • Existencia subjektov a odborných kapacít, ktoré zabezpečia technickú pomoc pri spracovaní žiadosti o NFP a podobne.
Celková suma oprávnených výdavkov žiadateľa: 732 648,05 €
 

 Aktivita - Zakladanie nových a podpora existujúcich mikro a malých podnikov, samostatne zárobkovo činných osôb, družstiev (LDR): 315 789,47

Aktivita - Dopravné prepojenie a dostupnosť sídiel (LDR): 416 858,58