Na Slovensku vrcholí príprava partnerskej dohody SR na roky 2021-2027 a návrh rozdelenia národnej alokácie.
Národná sieť miestnych akčných skupín SR je znepokojená postojom riadiacich orgánov k príprave nového programového obdobia a požaduje diskusiu k témam implementačného mechanizmu, a to najmä využitia nástroja CLLD s financovaním z viacerých fondov. Pri súčasnom návrhu hrozí, že obce a regióny nebudú mať možnosť žiadnej zmysluplnej podpory a vytratí sa zmysel prístupu LEADER ako nástroja rozvoja vidieckych oblastí SR.
Preto Národná sieť MAS zadefinovala desať požiadaviek pre nadchádzajúce programové obdobie, ktoré chce presadiť do budúceho programového obdobia 2021-2027.
- Umožniť realizáciu stratégií miestneho rozvoja prostredníctvom viacerých fondov s ohľadom na špecifiká a potreby jednotlivých MAS.
- Na podporu rozvoja vidieka prostredníctvom metódy LEADER vyčleniť financie vo výške minimálne 300 mil. € zo Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (13 %) a minimálne 330 mil. € z Operačného programu Slovensko (2 %).
- Zjednotiť podmienky a pravidlá pre MAS pri podpore projektov miestnych subjektov z viacerých fondov, vrátane procesov verejného obstarávania.
- Prevádzku MAS a animácie financovať len z jedného fondu.
- Zjednodušiť pravidlá čerpania finančných prostriedkov v rámci metódy LEADER a nástroja CLLD. Zadefinovať ich na začiatku a nemeniť počas programového obdobia.
- Zásadne zjednodušiť proces výberu MAS, implementácie stratégií miestneho rozvoja vrátane prípravy a výberu projektov podporených prostredníctvom výziev MAS.
- Pokryť čo najväčšie územie Slovenska miestnymi akčnými skupinami a zároveň optimalizovať ich počet.
- Zvýšiť minimálne kritériá na veľkosť MAS s cieľom zefektívniť implementáciu prístupu LEADER. Počet obcí minimálne 15 a počet obyvateľov minimálne 15 000.
- Pri výpočte finančnej alokácie na jednu MAS zohľadniť tri kritériá:
- počet obyvateľov v území MAS (váha 50 %)
- počet obcí v MAS (váha 35 %)
- rozloha MAS (váha 15 %) Mieru nezamestnanosti na území MAS neodporúčame zohľadňovať.
- Zlepšiť podmienky pre implementáciu stratégií miestneho rozvoja:
- posilniť pravidelnú komunikáciu medzi riadiacimi/platobnými orgánmi a MAS
- organizovať spoločné školenia pre zamestnancov
- zaviesť pravidelné zasadnutia pracovných skupín
- zefektívniť systém otázok a odpovedí
***
Trenčín 31. mája 2021