Publikácia SRDCE A HVIEZDY - Bijacovské zvyky vyšla pri príležitosti stretnutia rodákov v roku 2014 za podpory obce Bijacovce. Autorkou je Alžbeta Kožárová, autormi fotografií a fotoreprodukcie sú Katarína Hanáková, Ladislav Jiroušek a Ľubomír Kaľavský.
Cieľom tejto práce je autentický pohľad a upevňovanie známych zvykov a tradícií odohrávajúcich sa v obci Bijacovce v ich historickej vývojovej formálnosti a chronologickej postupnosti. Chce byť nielen vzácnou pamiatkou na pestrý spoločenský, kultúrny a nábožensky život našich predkov, ale aj výzvou k silnejšej a uvedomelejšej potrebe zachovávania a obnovovania tradícii v prospech ďalšej miestnej činnosti a regionálnej autentickosti.
ÚRYVKY
Jeseň a adventné obdobie
Vonkajšie poľnohospodárske práce sa končili na sklonku leta žatvou. Ďalšie práce sa vykonávali už pod strechou. Naši predkovia pozvážali všetku úrodu do stodôl, sýpok (sipancoch) a pivníc. Išlo hlavne o jačmeň, pšenicu, žito, ovos, repu, zemiaky, ľan, kapustu a mak.
Veľký dôraz dávali na sezónne náradie, ktoré očistené uložili na k tomu vyhradené miesta. Ak bolo náradie poškodené, čakala ho oprava počas zimy.
Obilie mlátili ručne s cepmi (s capami). Dialo sa to na humnách stodôl. Neskoršie mechanizovanie na mláťačkách. V izbách či kuchyniach (v prikľetoch) spracovávali kapustu. Kapustu najsamprv očistili, rozštvrtili, odstránili hlúby, nadrobno postrúhali (pohubľaľi na hubľu), nasolili a natlačili do veľkých drevených sudov. Tlačilo sa pomocou valcového dreveného klátika opatreného poriskom, no nezriedka aj bosými nohami. Do kapusty sa pridávalo aj niekoľko surových jabĺk.
Jar a veľkonočné obdobie
Pôst, nazývaný aj Veľkým pôstom, trvá štyridsať dní od Popolcovej stredy do Veľkej noci. Pripomína čas, ktorý Ježiš prežil na púšti modlitbou a pôstom. Bola to príprava na verejné účinkovanie. Obdobie pôstu prežívali ľudia v úplnej izolácii. Nechodili na návštevy, nepriadli, iba z pradeného tkali na krosnách plátno. Mládež sa neschádzala v kudzeľnej chiži ani na dedine. Na začiatku pôstu ženy vyčistili hrnce pieskom a popolom a prestali variť mastné a mäsité jedlá. V pôste sa jedávali halušky s kapustou omastené ľanovým olejom, pečené halušky, džatki, gruľovňiki, plameňiki, gruľe s mľikom, papcun, domikat a rôzne iné pôstne jedlá. Chlapi v tomto čase zvykli opravovať náradie, plietli koše, či viazali metly.
Túto krásnu publikáciu si môžete zakúpiť v obci Bijacovce (info obecný úrad).