Print
Category: Blog
Hits: 9237

Poznáte situáciu, že po čase dostanete zaujímavú pracovnú ponuku? Samozrejme mimo Slovenska, ale v krajine EÚ. Urobíte všetky procesné úkony, o ktoré Vás žiadajú úrady a dostávate do rúk objednávku/zmluvu s presným termínom a miestom nástupu do práce.

A ajhľa, akýsi úradník, ktorý má vydať nevyhnutný dokument, Vám v piatok 3 hodiny pred jeho „záverečnou“ oznámi, že pracujete príliš krátko, hoci v odbore fungujete celý život (rozumej cca 25 rokov)...  V tom okamihu sa Váš SEN rúca ako domček z karát. Čo môžete urobiť? Je predsa piatok, úradné hodiny končia, v nedeľu máte cestovať, aby ste v pondelok boli na mieste „pracovného činu“.

Ocitáte sa ako v ON LINE hre... Ale uvedomujete si, že táto HRA je reálna a ide o život :-) (teda skôr o splnenie sna).

Buď si dáte STOP - nikam sa nejde a kašlete na to (priznajte, koľkí z Vás by to takto vyriešili?) alebo využijete posledné tri hodiny piatkových úradných hodín, aby ste urobili ZÁZRAK a mohli vycestovať v rámci jednotného pracovného trhu tam, kde Vás čakajú pod hrozbou pokuty z nenastúpenia.

Takže pustíme sa do AHA :-) HRY, v ktorej Vašim PROTIhráčom je úradník zasadený do systému byrokracie.

Adrenalínová hra začína pomenovaním, čo najhoršie sa teda môže stať? Nuž nič mimoriadne, len nenastúpite a  „zarobíte“ si na mastnú pokutu a možno zničíte „kredit“ firme, ktorá Vás tam vysiela a rovnako i sebe samému.

Pri tejto alternatíve Váš protihráč „nadvihne plecia“ ... akože, čo on môže. A nepohne sa ani o políčko ďalej na spoločnom hernom pláne. Nič sa nedá robiť. Zopakuje, že musíte na Slovensku ešte popracovať aspoň mesiac a priniesť aspoň zo 3 faktúry ako ukážku, že ste naozaj zamakali pre supervyvíjajúcu sa slovenskú ekonomiku. Čo na tom, že prichádzate už o dohodnutú pracovnú pozíciu mimo Slovenska.

A potom už máte len možnosť hľadať alternatívy.

Takže buď postúpite do druhého levelu, alebo sa prepadnete do siete utkanej byrokratmi. Adrenalín stúpa.... Jeden papier, ako ho získať? V tejto HRE hľadáte cestu a všade vidíte nástrahy. Už len dve a pol hodiny a vy jazdíte v kruhu 15tich km „kancelária“ – „úrad“, „úrad“ – „kancelária“. Parkoviská plné, keďže sa práve koná veľká akcia, ktorej by pravdepodobne úradník chcel byť účastný. Ešteže nie sú horúčavy, aby naša hra mohla vôbec pokračovať, a úradník z vyššej moci zamestnávateľa nedostal „teplotné voľno“, čim by sa hrací čas skrátil na totálne minimum. Nie je síce horúco, ale POT nás zalieva.

Nuž nemáš kontakty, tak asi nemáš možnosti. Prosíš už o pomoc z nebies. :-) A následne platí povestné, že skôr ti pomôže cudzí človek ako úradník - náš pán :-). Horúce telefónne linky naprieč krajinami našli riešenie. Zatiaľ sa nám síce tento návrh javí ako teória, ktorá je v praxi platná v iných krajinách. Ale či aj na Slovensku?

Fu,... HRA pokračuje. Úradník povedal, že teda OK, ale ešte k tomu treba trošku viac „podporných papierov“ ako v iných krajinách. Opäť horúce linky a čakanie na podklady. Plníme misiu toho čohosi navyše a opäť na hracom paneli presúvame svoje postavy na príslušný úrad. Je presne 20 minút pred záverečným klaksónom, kedy vstupujeme do dverí.  Úradníka sme zastihli práve vracajúceho sa z obeda. Bez emočných prejavov nám podáva hŕbu papierov, ktoré je treba vyplniť... MIMO jeho herný priestor... Tam niekde na chodbe na opačnej strane úradu je nejaký stolík a pero. Vypisujeme žiadosti, papiere lietajú vzduchom. Vraciame sa do herného priestoru úradníka,... ten s postojom nad Vami ozrejmuje záležitosti, ktoré opravujeme (hviezdička, dátum, podpis opravy a znova hviezdička, dátum, podpis opravy)... Nepochopili sme totiž, že ak pracujeme v krajinách EÚ, tak nemôžeme zaškrtnúť políčko, že pracujeme v krajinách EÚ, pretože nepracujeme vo všetkých krajinách EÚ. Po týchto opravách sme opäť za herným priestorom protihráča (za dverami jeho officu). Čakáme len chvíľočku.

5 minút do záverečných úradných hodín, nám úradník rezignovane vydáva potvrdenie a my sme postúpili do ďalšieho levelu... ten však už presúvame v hernom pláne do krajiny EÚ, ktorá papierovo nie je zaškrtnutá ako krajina EÚ. Dávame si VÍŤAZNÉ GESTO :-)... a smejeme sa na situácii, v ktorej sme sa ocitli.

S odstupom času uvažujem nad konaním úradníka, ktorý nevie hneď predložiť alternatívu B, ak nie je možná z jeho hľadiska alternatíva A.

Pravdepodobne sa  úradník snaží chrániť urobeného človeka pred ďalším pracovným výkonom svojim výrokom, že pracuje prikrátko :-) ... Spôsobom neudeliť povolenie vycestovať pod našim „systémovým poriadkom“ možno chce, aby človek zotrval radšej na Slovensku, lebo že EKONOMIKE SA TERAZ DARÍ, tak načo cestovať 15 hodín niekam mimo rodinu :-)... Alebo ten úradník iba túžil po víkende.

Môj adrenalín ustúpil až dnes :-)... BYROHRA skončila víťazne... V ten deň sme to však považovali za skutočný ZÁZRAK. To, čo je skryté, čo ostáva za našim ZRAKOM nám pomohlo „prinútiť“ úradníka v posledných 20 minútach jeho pracovného času venovať pozornosť o čosi náročnejšiemu úkonu, než to mohol byť ten pôvodný dokument, o ktorý sme žiadali :-). Čo na to povedať? Asi len toľko, že stále platí povestné „NIKDY NEVZDÁVAJ“ a celý vesmír sa spojí, aby ti splnil SEN. Tento sen samozrejme nebol môj, bola som len účastným „motorom“ tejto hravej byrokratickej záležitosti. AHa :-)

Asi budem musieť sadnúť a napísať pokračovanie mojej knižočky "Ako v zdraví prežiť byrokraciu", ktorú si samozrejme môžete obstarať tak vo fyzickej podobe, ako aj v podobe mojej autentickej MP3 a MP4 nahrávky.

P.S.1:

V ten istý piatkový deň sa dozvedáte, že istý absolvent školy, ktorý spĺňa kritériá pre výkon absolventskej praxe zas už pracoval pridlho (rozumej viac ako pol roka po ukončení školy), hoci pracoval mimo svoj vyštudovaný odbor.  Tak toto naozaj nemá chybu! :-)